art+decor arradamento 1 arradamento 2 popüler tarih LİFE+ HEDEF hürriyetim skylife
ARTDEKOR YIL:2005 SAYI:10
Sanat tasarıma dönüşürse...

Polar koltuk minderleriyle, rengarenk kontrplak dolaplarla veya mıknatıslı aynalarla hiç karşılaşmayanlara, evinde özgünlük arayanlara duyurulur: Xtoi açıldı!

Yazar : Belgin Çöleri

Sizi sanal bir dünyanın içine çeken onlarca ürün hayal edin! Üstelik her biri ayrı renkte, ayrı desende... Şekip Davaz, benzeri daha önce görülmemiş tasarımlarında, Batı'nın yalınlığına inat, dolaplara, koltuklara, yataklara Doğulu desen ve renkleri taşımış. Sanatla tasarımın harmanlanmasından ortaya çıkan bu sıradışı hayalgücüne ait ürünler için söylenebilecek pek çok şey var; onlardan biri de tek üretilmeleri. Yani alacağınız hiçbir şeyin bir eşi daha yok!


İlk bakışta Doğu kültürüne gönderme yapan çizgisiyle dikkat çeken tasarımların, başka ne gibi özellikleri var? Bu sorunun yanıtı, kullanılan malzemeler ve fonksiyonellikle açıklanabilir. Şekip Davaz, yatak, koltuk, sehpa, kitaplık ve diğer bütün ürünlerde kontrplak tercih etmiş. Üzerine özel olarak tasarlanmış desenler, uygulandıktan sonra sanayi tipi vernikle sabitleniyor. Pek alışık olmadığımız bir diğer malzeme ise polar. Evet yanlış duymadınız, kıyafetlerimizden alışık olduğumuz polar burada, koltuk minderi ya da yatak olarak karşımıza çıkıyor.


Fonksiyonelliğe gelince; her şey sökülüp takılabiliyor, farklı renklerde parçalarla ekleme ya da çıkarma yapılabiliyor. Örneğin, çalışma masanızda lambanızın yer işgal etmemesi için asabileceğiniz özel aparatlar var. Rahatça seçmek için CD'lerinizi yerleştireceğiniz depolama ünitesinin ayraçları, aynanıza notlarınızı asabilmeniz için tasarlanmış mıknatıslı not çubukları, bunlardan sadece birkaçı. Ürün çeşitliliğine gelince, pek çok alternatif mevcut: Koltuk, kitaplık, yatak, çalışma masası, etajer, lamba, portmanto, elbise askısı, ayna, sehpa... Eğer günümüzün standart tasarımlarından uzaklaşıp, farklı renklerde ve bol desenli mobilya ve aksesuarlara evinizin kapılarını açmak isterseniz, Taksim'deki Xtoi 'ye bekleniyorsunuz. www. xtoi .com